Latin Dominated Area D Competition

Latin+Dominated+Area+D+Competition

Latin is often called the dead language, but for Latin students the language was alive at the Area D Latin Competition where 73 Sandies placed is their categories and 51 qualified for the state competition in Austin on April 5-6.

The students competed in written tests, art, oral competitions and a trivia style competition known as the certamen. Students were able to compete in multiple competitions.

The students who placed in their categories are:

Klay Adams: (Level 3) 8th in Roman Life; 3rd in Traditional Photography

Shandra Ahsan: (Level 3) 10th in Decathlon; 5th in Grammar; 6th in Latin Derivatives; 7th in Latin Literature; 6th in Reading Comprehension – Prose; 1st in Original English Oratory

Adelynn Austin: (Level 3) 2nd in Grammar; 1st in Reading Comprehension – Prose;

1st in Roman Life; 1st in Vocabulary; 2nd in Miscellaneous Art

Faith Austin: (Level 4) 4th in Decathlon; 3rd in Geography; 2ndn in Latin Derivatives; 1st in Roman Life & Medal Winner; 3rd in Vocabulary; 3rd in Poetry; 4th in Miscellaneous Art

Grace Bentley: (Level 3) 10th in Greek Derivatives; 6th in Greek Life & Literature; 2nd in Latin Derivatives; 4th in Vocabulary; 3rd in Sculpture

Paige Bentley: (Level 3) 7th in Classical Art; 7th in Latin Derivatives; 2nd in Illustrated Quotes

Tushar Bhagat: (Level 1) 4th in Grammar; 5th in Latin Derivatives; 5th in Reading Comprehension; 5th in Vocabulary; 10th in Monochromatic Drawing

Ananya Bharadwaj : (Level 2) 1st in Latin Oratory; 4th in Mythology; 1st in Vocabulary; 3rd in Sight Recitation; 3rd in Watercolor/Pastels; 1st place Intermediate certamen team

Ashwin Bhaskar: (Level 2) 9th in Decathlon; 1st in Geography & Medal winner; 6th in Greek Derivatives; 5th in Roman Life

Dalton Blandford: (Level 3) 8th in Latin Literature; 5th in Illustrated Quotes

Elizabeth Bryant: (Level 2) 4th in Polychromatic Art

Ash Burch; (Level 4) 1st in Grammar; 2nd in Latin Oratory; 3rd in Mottoes; 5th in Vocabulary; 2nd in Research Paper; 1st in Miscellaneous Art; 3rd place Advanced certamen team

Ben Burks: (Level 1) 9th in Latin Derivatives; 5th in Roman History; 1st in Sight Recitation

Courtney Burress: (Level 3) 6th in Grammar; 9th in Mottoes; 6th in Vocabulary; 7th in Polychromatic Art

Aliyah Chandler: (Level 2) 6th in Greek History; 9th in Roman Life; 3rd in Mosaics

Olivia Chen: (Level 1) 3rd in Decathlon; 1st in Grammar; 1st in Greek Derivatives; 1st in Latin Derivatives; 1st in Reading Comprehension; 2nd in Monochromatic Drawing; 2nd place Novice certamen team

Grant Denny: (Level 2) 9th in Latin Derivatives; 6th in Mythology; 8th in Vocabulary;

Rushita Devulapalli: (Level 2) 3rd in Decathlon; 3rd in Greek History; 2nd in Mythology; 6th in Roman History; 2nd in Original English Oratory; 1st place Intermediate certamen team

Emily Do: (Level 1) 5th in Decathlon; 1st in Greek Life & Literature; lst in Latin Literature; 4th in Mottoes; 4th in Roman History; 7th in Monochromatic Drawing

Minh Do: (Level 3) 6th in Greek Derivatives; 6th in Greek History; 1st in Latin Literature; 6th in Roman History;

Benton Duby: (Level 2) 2nd in Pottery

Casey Ellis: (Level 4) 6th in Decathlon; 4th in Geography; 3rd in Greek Derivatives; 3rd in Latin Derivatives; 1st in Sight Recitation; 2nd in Poetry

Emma Ellis: (Level 3) 10th in Decathlon; 5th in Roman Life; 10th in Vocabulary;

Alexis Escobedo: (Level 2) 8th in Greek Derivatives; 7th in Greek Life & Literature; 5th in Roman Life; 1st in Couple’s Costume

Suha Garasia: (Level 3) 7th in Decathlon; 8th in Grammar; 4th in Latin Derivatives; 8th in Vocabulary; 4th in Sight Recitation; lst in Mixed Media

Kwynn Guess: (Level 3) 5th in Decathlon; 7th in Greek Derivatives; 3rd in Greek Life & Literature; 2nd in Latin Oratory; 6th in Mottoes;

Jackson Harwell: (Level 2) 4th in Geography; 3rd in Greek Derivatives; 3rd in Greek History; 6th in Reading Comprehension; 3rd in Traditional Photography

Kinley Hedtke: (Level 2) 4th in Traditional Photography

Olivia Hill: (Level 3) 7th in Greek History; 5th in Latin Derivatives; 2nd in Latin Literature; 3rd in Reading Comprehension – Prose; 9th in Poetry

India Holder: (Level 4) 2nd in Classical Art; 3rd in Greek History; 8th in Latin Derivatives; 8th in Mythology; 6th in Poetry

Grant Holland: (Level 3) 10th in Decathlon; 4th in Geography; 10th in Greek Life & Literature; 9th in Mythology; 4th in Models

Brooklyn Howard: (Level 1) 1st in Decathlon; 6th in Grammar; 3rd in Latin Derivatives; 4th in Reading Comprehension; 2nd in Vocabulary; 1st in Oil/Acrylic Painting; 2nd place Novice certamen team

April Ju: (Level 2) 2nd in Decathlon; 1st in Mythology; 4th in Reading Comprehension; 4th in Vocabulary; 1st in Polychromatic Art; 4th in Watercolor/Pastels; 1st place Intermediate certamen team

Jonathan Kelley: (Level 2) 8th in Decathlon; 4th in Greek Life & Literature; 5th in Latin Literature; 1st in Pottery

Emily Knight: (Level 3) 9th in Classical Art; 9th in Decathlon; 4th in Greek History; 2nd in Greek Life & Literature; 4th in Roman History; 1st in Mosaics

Wendy Lambert: (Level 1) 2nd in Classical Art; 7th in Decathlon; 5th in Greek History; 4th in Mythology; 4th in Vocabulary; 10th in Oil/Acrylic Painting; 2nd place Novice Certamen team

Jessica Liu: (Level 3) 8th in Mottoes; 1st in Girl’s Dramatic Interp. & Medal Winner; 3rd in Sight Recitation; 3rd in Illustrated Quotes

Ryan Manchee: (Level 2) 4th in Monochromatic Drawing

Abigail Mannis: (Level 1) 3rd in Poster

Brandon Martinez: (Level 4) 3rd in Decathlon; 5th in Greek Derivatives; 2nd in Greek History; 3rd in Mythology; 1st in Boy’s Dramatic Interp.; 5th in Poetry; 9th in Miscellaneous Art; 3rd place Advanced certamen team

Ellie McCaslin: (Level 3) 5th in Classical Art; 2nd in Decathlon; 4th in Mythology; 7th in Roman History; 4th in Pottery

Graham McFarland: (Level 2) 2nd in Grammar; 1st in Boy’s Dramatic Interp. & Medal Winner; 1st in Sight Recitation;

Josiah Miller: (Level 2) 6th in Decathlon; 3rd in Latin Derivatives; 5th in Reading Comprehension; 5th in Vocabulary;

Kolten Mobley: (Level 2) 6th in Geography; 2nd in Greek Life & Literature; 10th in Roman Life; 1st in Couple’s Costume

Mady Monroe: (Level 3) 1st in Classical Art; 6th in Monochromatic Drawing

James Moody: (Level 3) 8th in Decathlon; 1st in Mythology; 2nd in Reading Comprehension – Prose;

Marak Morgan: (Level 4) 1st in Greek Derivatives & Medal winner; 4th in Vocabulary; 3rd in Miscellaneous Art; 7th in Decathlon; 7th in Latin Derivatives; lst in Reading Comprehension – Prose; 8th in Poetry

Dillon Morris: (Level 1) 5th in Grammar; 2nd in Mythology; 7th in Vocabulary; 6th in Oil/Acrylic Painting;

Alex Nair: (Level Vet) 1st in Greek Derivatives; 1st in Greek History; 2nd in Greek Life & Literature;

Claire Nance: (Level 3) 10th in Classical Art; 6th in Geography; 8th in Roman History; 6th in Illustrated Quotes

Mary Claire Needham: (Level 2) 10th in Mythology; 2nd in Roman Life; 2nd in Mixed Media

Katherine Neely: (Level 3) 9th in Greek Life & Literature; 7th in Mottoes; 2nd in Reading Comprehension – Poetry; 9th in Roman History;

Thi Nguyen: (Level 4) 9th in Decathlon; 6th in Greek Derivatives; 2nd in Greek Life & Literature; 5th in Latin Derivatives; 2nd in Vocabulary; 4th in Poetry; 2nd in Poster

Bryce Oeschger: (Level 3) 4th in Classical Art; 10th in Latin Derivatives; 2nd in Mottoes; 6th in Vocabulary; 2nd in Traditional Photography; 1st in Illustrated Quotes

Autumn Pounds: (Level 4) 8th in Decathlon; 4th in Latin Derivatives; 6th in Roman History; 2nd in Roman Life; 1st in Vocabulary; 10th in Poetry; 6th in Miscellaneous Art

Vishal Reddy: (Level 3) 6th in Decathlon; 3rd in Greek Derivatives; 1st in Mottoes; 5th in Mythology; 7th in Watercolor/Pastels

Ethan Reeves: (Level 1) 7th in Mythology; 1st in Roman History; 3rd in Roman Life; 8th in Vocabulary; 7th in Miscellaneous Art

Isabella Rogers: (Level 3) 8th in Classical Art; 8th in Geography; 7th in Grammar; 5th in Greek History; 3rd in Mosaics

Kaitlyn Rubinski: (Level 2) 7th in Classical Art; 4th in Greek Derivatives; 2nd in Greek History; 3rd in Greek Life & Literature; 3rd in Monochromatic Drawing

Rohit Saralaya: (Level 2) 1st in Decathlon; 1st in Grammar & Medal winner; 1st in Latin Derivatives; 8th in Mythology; 2nd in Vocabulary; 1st place Intermediate certamen team

Amanda Scott: (Level 2) 7th in Classical Art; 8th in Greek Life & Literature; 7th in Roman History; 9th in Roman Life; 9th in Monochromatic Drawing

Kyndal Soukup: (Level 1) 2nd in Mottoes; 2nd in Reading Comprehension; 3rd in Vocabulary; 1st in Girl’s Dramatic Interp. & Medal Winner; 5th in Oil/Acrylic Painting

Jack Taylor: (Level 3) 5th in Latin Literature

Susanna Terrell: (Level 3) 4th in Decathlon; 4th in Latin Derivatives; 2nd in Mottoes; 3rd in Roman Life;

Joely Tidwell: (Level 4) 1st in Classical Art; 2nd in Latin Literature; 2nd in Mottoes; 6th in Girl’s Dramatic Interp.; 3rd in Creative Writing; 1st in Research Paper; 10th in Miscellaneous Art; 7th in Sculpture; 3rd place Advanced certamen team

Devini Tipton: (Level 2) 1st in Greek Derivatives; 4th in Latin Literature; 1st in Mottoes; 7th in Oil/Acrylic Painting; 3rd in Pottery

Khloe Wagner: (Level Vet.) 1st in Geography; 1st in Latin Derivatives; 1st in Roman History; 1st in Vocabulary

Grace Weaver: (Level 4) 2nd in Grammar; 6th in Latin Derivatives; 3rd in Reading Comprehension – Prose; 2nd in Reading Comprehension – Poetry; 1st in Traditional Photography;7th in Poetry;

Callie Wright: (Level 1) 5th in Classical Art; 8th in Decathlon; 5th in Mottoes; 9th in Vocabulary; 5th in Sight Recitation; 8th in Oil/Acrylic Painting

Pranav Yalamanchili: (Level 4) 10th in Decathlon; 2nd in Geography; 2nd in Reading Comprehension – Prose; 5th in Roman History; 3rd in Roman Life; 4th in Creative Writing; 1st in Models; 3rd place Advanced certamen team

Caleb Young: (Level 1) 3rd in Classical Art; 2nd in Decathlon; 1st in Geography; 4th in Mythology; 1st in Roman Life; 2nd place Novice Certamen team; 3rd in Sculpture

Kobe Young: (Level 3) 2nd in Geography; 7th in Mythology; 9th in vocabulary; 8th in